Την Τέταρτη 26 Μαρτίου 2014 ομάδα μαθητών του σχολείου μας   με με συμμετείχε σε εκδήλωση σχετικά με το Cern και τη λειτουργία του η οποία πραγματοποιήθηκε στο 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης.
Η εκδήλωση ήταν η συνέχεια της εκδήλωσης που πραγματοποιήθηκε την 12 Φεβρουαρίου 2014 στο πλαίσιο του προγράμματος:  "Εκπαιδευτικό πρόγραμμα εικονικής περιήγησης μαθητών και μαθητριών στο πείραμα CMS του LHC στο CERN ".
  Οι μαθητές παρουσίασαν τις εργασίες τους πάνω σε ερωτήματα που έθεσαν στους επιστήμονες κατά την πρώτη συνάντηση.
Το 4ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης παρουσίασε την εργασία του πάνω στα ερωτήματα:

Α) Ξέρουμε ότι υπάρχουν 6 quarks. Στην ύλη που παρατηρούμε έχουν ανακαλυφθεί μόνο τα 2. Πώς ξέρουμε ότι υπάρχουν τα άλλα 4; Κι αν υπήρχαν κάποτε, γιατί έχουν εξαφανιστεί;

Β) Βρέθηκε η αντιύλη; Αν όχι, πόσα χρόνια υπολογίζονται μέχρι την ανακάλυψή της;

Υπεύθυνες καθηγήτριες και συνοδοί των μαθητών ήταν οι καθηγήτριες Φυσικής του σχολείου μας κες Κουρτέση Θεοδώρα και Τερτσούδη Χαρίσα.

"

Εργασία για το CERN
Δείτε την εργασία (κλικ στην εικόνα)